Česká republika je oficiálně bez AMP

Česká republika je první zemí v EU, která byla úředně prohlášena za prostou afrického moru prasat (AMP) po vypuknutí infekce v posledních letech. Vzhledem k tomu, že v ČR nebylo od dubna 2018 nalezeno žádné ohnisko nákazy, získala země podporu členských států EU, aby zrušila všechna omezení v zemi.

Prohlášení přichází méně než dva roky poté, kdy ČR ohlásila první případ AMP a následoval boj o vymýcení nemoci.

AMP lze kontrolovat a vymýtit
Návrh na zrušení všech omezení byl schválen hlasováním ve výboru Evropské komise. Vytenis Andriukaitis, komisař pro zdraví a bezpečnost potravin, uvedl: „Příklad Česka ukazuje, že při správné aplikaci nástrojů a postupů rozvinutých v EU může být nemoc kontrolována, a dokonce vymýcena. Dokazuje, že naše postupy jsou účinné a že už není důvod pro další omezení. Je to malá odměna, ale přesto si nemůžeme dovolit polevit v našem úsilí, dokud bude boj s AMP pokračovat."

Evropská komise formálně přijme rozhodnutí v příštích týdnech.


Ujistěte se, že virus AMP neunikne
Přístup v ČR se skládal z několika cílených opatření. Šlo zejména o omezení vstupu do ohniska nákazy, v kombinaci s monitorováním a okamžitým odstraněním kadáverů, a intenzivní lov divočáků v oblasti kolem ohniska. Tímto způsobem se zabrání rozšíření viru.
Podle údajů poskytnutých Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) uhynulo na AMP v České republice v období od června 2017 do dubna 2018 celkem 221 divočáků. Poslední nález byl zjištěn dne 19. dubna 2018. Nedošlo k nakažení žádného prasete domácího.
Podle www.pigprogress.net, 28. 2. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot