Bulharsko staví podél rumunských hranic plot kvůli prasečímu moru

Bulharsko začalo stavět plot podél hranice s Rumunskem, aby zabránilo šíření prasečího moru ze sousední země. Celkem půjde o bariéru dlouhou 133 kilometrů, což je pětina celé délky společné bulharsko-rumunské hranice.

Informoval o tom dnes ministr zemědělství Rumen Porožanov, podle něhož by přenesení této choroby, smrtelné jak pro divočáky ve volné přírodě, tak i pro zvířata v prasečích farmách, výrazně ohrozilo bulharský masný průmysl.


Žádný případ výskytu viru afrického moru prasat zatím nebyl v Bulharsku zaznamenán, nicméně tato nemoc se už rozšířila v řadě zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, Polska, Maďarska nebo Rumunska. Bulharský Svaz lovců a rybářů podle agentury Reuters odhadl, že by případná epidemie připravila průmysl země o přibližně dvě miliardy leva (26,3 miliardy korun).


Virus prasečího moru je neškodný pro lidi i pro jiná zvířata. U divočáků a domácích prasat ale téměř vždy končí smrtí během deseti dnů. Žádná vakcína zatím není a jedinou ochranou je prevence, která znamená vybíjení i zdravých zvířat v zasažené oblasti.


Začátkem července řádil africký mor ve velké prasečí farmě v župě Tulcea na jihovýchodě Rumunska. Zabito tam kvůli tomu muselo být všech 44 580 prasat. Postižena touto chorobou byla i řada malých soukromých hospodářství.
Podle ČTK ze dne 24. 7. 2018

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot