Braniborsko: k elektrickému ohradníku na hranicích s Polskem přibude pevný plot

Kvůli hrozbě přenosu afrického moru prasat černou zvěří z Polska postavilo Braniborsko podél státní hranice v loňském roce plot tvořený elektrickým ohradníkem. Nyní by měl tuto bariéru na některých místech vyztužit pevný plot.

Pevný plot z drátěného pletiva o výšce 120 cm bude postaven v okrese Spree-Neisse a měl by vést podél elektrického ohradníku. Stavba kilometru plotu má vyjít na 12 600 eur a jeho údržba přijde ročně na 2900 až 4500 eur. Pevný plot by měl být dočasným opatřením, takže další peníze bude stát jeho demontáž.
 

AMP byl v letos v březnu potvrzen u divočáka nalezeného v Polsku 10 km od hranic s Braniborskem a Saskem, což v těchto zemích vyvolalo značné obavy z rozšíření nákazy. V návaznosti na to vydaly zemské vlády přísná bezpečnostní opatření.

 


Podle www.jagderleben.de, 5. 7. 2020, redakce

Foto www.pixabay.com

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot