Braniborsko: k elektrickému ohradníku na hranicích s Polskem přibude pevný plot

Kvůli hrozbě přenosu afrického moru prasat černou zvěří z Polska postavilo Braniborsko podél státní hranice v loňském roce plot tvořený elektrickým ohradníkem. Nyní by měl tuto bariéru na některých místech vyztužit pevný plot.

Pevný plot z drátěného pletiva o výšce 120 cm bude postaven v okrese Spree-Neisse a měl by vést podél elektrického ohradníku. Stavba kilometru plotu má vyjít na 12 600 eur a jeho údržba přijde ročně na 2900 až 4500 eur. Pevný plot by měl být dočasným opatřením, takže další peníze bude stát jeho demontáž.
 

AMP byl v letos v březnu potvrzen u divočáka nalezeného v Polsku 10 km od hranic s Braniborskem a Saskem, což v těchto zemích vyvolalo značné obavy z rozšíření nákazy. V návaznosti na to vydaly zemské vlády přísná bezpečnostní opatření.

 


Podle www.jagderleben.de, 5. 7. 2020, redakce

Foto www.pixabay.com

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot