Belgie doufá v brzké prohlášení, že je opět zemí bez afrického moru prasat

Belgická federální agentura pro bezpečnost potravin (FASFC) uvedla, že se připravuje na opětovné podání žádosti o uznání statusu země prosté afrického moru prasat (AMP). Organizace žádost odešle v druhé polovině roku. Poslední pozitivní případ se v Belgii objevil v březnu 2020, jednalo se však o nález kostí divočáka uhynulého o několik měsíců dříve.

Stav bez AMP bude možná v říjnu
Země může požádat o navrácení do stavu bez AMP v případě, že virus nebyl nalezen po dobu jednoho roku. Pokud by Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Evropská komise souhlasily s belgickou žádostí, může být status země prosté AMP obnoven v říjnu, ovšem za předpokladu, že se u divočáků neobjeví žádné nové případy.

Interpretace kadáverů divočáků
Poslední hlášení o pozitivním testu u kadáveru divočáka pochází z března 2020. Virus byl však potvrzen v kostech zvířete, které uhynulo před několika měsíci. Podle FASFC proto nelze tento případ vykládat jako známku toho, že AMP stále koluje v populaci prasat divokých. K podobným nálezům došlo během posledních šesti měsíců (mezi říjnem a březnem) víckrát. Belgické úřady však vždy uváděly, že se jednalo o nálezy kostí zvířat mrtvých již několik měsíců (viz graf, který zaznamenává případy AMP u divočáků v Belgii v průběhu září 2018–dubna 2020. Všech šest posledních pozitivních případů byly kosti zvířat, která uhynula o měsíce dříve).

Poslední „čerstvé" pozitivní kadávery byly objeveny 11. srpna 2019. FASFC doufá, že odpovědné světové a evropské úřady pro zdraví zvířat budou sdílet názor, že ve skutečnosti nebyl v Belgii od poloviny srpna zjištěn virus, který by koloval populací.

Chovatelé doufají, že země může být prohlášena za prostou AMP

Wouter Wytynck je poradcem chovu zvířat u farmářské organizace Boerenbond. Doufá, že Belgie bude co nejdříve prohlášena za osvobozenou od AMP. Chválí způsob, jakým se o tuto záležitost stará vláda ve Valonsku (jižní část Belgie). Je však opatrný, protože stále existuje možnost, i když malá, že se virus může znovu objevit.
Céline Tellier, valonská ministryně životního prostředí, lesnictví, venkova a dobrých životních podmínek zvířat, v rozhovoru pro tiskovou agenturu ANP uvedla: „Dostáváme pozitivní signály naznačující, že krize AMP skončila." AMP vstoupil do belgické provincie Lucemburk v září 2018. Obětí virové choroby bylo celkem 833 divočáků. Žádný chov prasat v Belgii nebyl virem zasažen.

Podle pigprogress.net, 29. 4. 2020

Zdroj grafu OIE

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot