AMP v Belgii: potvrzeno již 70 pozitivních divočáků

Od nálezu prvních dvou divočáků uhynulých na africký mor prasat dne 13. září 2018 bylo v oblasti Etalle v provincii Lucembursko na jihu Belgie zjištěno do 9. října 2018 již 70 pozitivních případů, všechny u černé zvěře.

Jak jsme již informovali (Počet případů se během týdne zdvojnásobil), byla vymezena riziková zóna o výměře 63 000 ha, v níž byla přijata mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření choroby a jejímu zavlečení do chovů domácích prasat. V oblasti je zakázán lov černé zvěře a mezi 29. zářím a 2. říjnem byla preventivně utracena veškerá domácí prasata v rizikové zóně.
Podle www.afsca.de/ppa, 9. 10. 2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot