AMP na Slovensku: nález většího počtu uhynulých divočáků v okolí Košic

V uplynulých dnech bylo v oblasti Košic nalezeno více kadáverů divočáků uhynulých na africký mor prasat (AMP). Hovoří se o nepříznivém vývoji nákazové situace. Okresní úřad Košice-okolí vydal z tohoto důvodu od 20. března zákaz využívání lesů veřejností.

Zákaz se týká lesních pozemků v katastrálních územích obcí Trstené pri Hornáde, Skároš, Rákoš, Ždaňa, Vyšná Myšľa, Rákoš pri Slanci, Ruskov, Slančík, Slanec, Nový Salaš, Slanská Huta a Kalša.
Správcům lesů v této oblasti se ukládá zajistit oznámení o zákazu tabulemi na vstupech do lesů a také informovat co nejširší veřejnost. Obce mají povinnost oznámit zákaz na úředních tabulích a vyhlásit informaci obecním rozhlasem. Dodržování zákazu bude kontrolovat policie a lesní a myslivecké stráže. Jeho nedodržení je přestupkem, za který hrozí pokuta až 3320 eur. Zákaz platí do odvolání.
Od prvního potvrzeného případu divočáka s AMP (srpen 2019) je na Slovensku evidováno 99 kusů černé zvěře, u nichž byla nákaza prokázána; u 16 z nich, pocházejících z okresu Košice-okolí, byla potvrzena 17. března 2020.
Podle www.polovnictvoarybarstvo.sk, 20. 3. 2020 a www.polovnickakomora.sk, 19. 3. 2020

Ilustrační foto archiv redakce

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot