AMP na Filipínách: ohniska potvrzena poblíž Manily

Filipíny potvrdily, že uhynulá prasata nalezená v několika domácích chovech poblíž Manily byla skutečně pozitivní na africký mor prasat (AMP).

Minulý měsíc se objevily zprávy o neobvyklém počtu úhynů prasat domácích na farmách v provincii Rizal nedaleko Manily. Laboratorní testy nyní potvrdily, že zvířata uhynula následkem nákazy AMP.

Vzorky byly zaslány do Spojeného království
Odebrané vzorky byly zaslány k testování do Velké Británie. Bude však nutné provést ještě další testy, aby se zjistilo, jak virulentní je kmen nalezený v místní populaci prasat. V postižených oblastech bylo utraceno 7 416 prasat v okruhu 1 km kolem ohnisek.

Cesta nákazy: dovážené výrobky z vepřového masa?
Filipínské úřady uvedly, že mají podezření, že virus byl na místní farmy zavlečen prostřednictvím zbytků potravy nebo z dovážených vepřových produktů.
Země proto zpřísnila opatření pro karanténu zvířat a bezpečnost potravin, zakázala přepravu živých zvířat a masných výrobků bez povolení.

Devátá země s AMP v Asii
Filipíny jsou devátou zemí v Asii, kde byl AMP objeven. Následují asijskou část Ruska, Čínu, Severní Koreu, Mongolsko, Vietnam, Kambodžu, Laos a Myanmar. V globálním měřítku je objev AMP na Filipínách šokující zprávou, protože to znamená, že virus byl schopen překonat moře, což je přirozená bariéra biologické bezpečnosti.
Podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) byla v roce 2017 populace filipínských prasat domácích 12,4 milionu zvířat. Odhaduje se, že zhruba 8 milionů prasat žije v domácích chovech a 4,7 milionu v komerčních.
Podle pigprogress.net, 9. 9. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot