Aktuálně o AMP v ČR

V České republice je situace s africkým morem prasat (AMP) již několik měsíců neměnná. Během září nepřibyl ani jediný nový případ uhynulého nebo uloveného kusu černé zvěře s pozitivním nálezem na AMP.

Od 1. února 2018 evidovala SVS k 2. říjnu ve Zlínském kraji 169 nalezených uhynulých divočáků. AMP byl potvrzen u 12 kusů nalezených ve vysoce rizikové oblasti na jaře letošního roku, ve 156 případech bylo vyšetření negativní. K 2. říjnu se čekalo na výsledek vyšetření jednoho kusu. Z 12 divočáků s pozitivním nálezem AMP jich 11 pocházelo z vysoce rizikové oblasti v rámci zamořené oblasti (uvnitř ohradníků), jeden ze zamořené oblasti (vně ohradníků).
Ve stejném období lovci v zamořené oblasti ulovili celkem 1037 divočáků (53 ve vysoce rizikové oblasti – uvnitř ohradníků, 984 v zamořené oblasti). Vyšetření prokázalo AMP pouze u jediného kusu, který byl uloven v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků (vysoce riziková oblast).
V oblasti s intenzivním lovem bylo v uvedeném období uloveno 6999 prasat divokých, z toho nejvíce v okresech Kroměříž (1119), Uherské Hradiště (1092) a Hodonín (1028). Ani jeden z divočáků ulovených v oblasti s intenzivním lovem nebyl nakažen AMP.
Podle www.svscr.cz, 3. 10. 2018

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot