Africký mor prasat potvrzen poprvé v Maďarsku

Slovenská myslivecká komora zveřejnila 23. dubna na svých internetových stránkách informaci o prvním potvrzeném výskytu afrického moru prasat v Maďarsku.

Dne 21. dubna oznámili myslivci nález uhynulého divočáka v oblasti Heves v obci Gyöngyös Gyöngyöshalász, což je přibližně 45 km vzdušnou čarou od hranic se Slovenskem (viz mapa). Vir AMP oficiálně potvrdila laboratoř Národního úřadu pro bezpečnost potravin. Vyšetření ještě probíhají, ale orgány již přijaly potřebná opatření. Kromě jiného byly vymezeny tzv. nárazníkové zóny a infikovaná zóna. V oblasti bude zakázán individuální lov černé zvěře a společné lovy.

Podle www.polovnickakomora.sk, 23. 4. 2018

Ilustrační foto: Hugo Merta

mapka_Madarsko

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot