Africký mor prasat nově potvrzen také v Rumunsku

31. července byly potvrzené pozitivní vzorky na nákazu Africkým morem prasat v Rumunsku nedaleko maďarských a slovenských hranic. Podle dosavadních dostupných údajů se jednalo o prasat domácí chovaná ve dvou domácnostech.

Ohnisko afrického moru prasat bylo potvrzeno rumunskou veterinární správou ve dvou domácnostech nacházejících se na okraji města Satu Mare (severozápadní Rumunsko, približne 10 km od
hranic s Maďarskem a 90 km od hranic se Slovenskou republikou.). Podle dostupných informací byla nákaza objevena ve dvou domácích chovech u sedmi kusů prasete domácího.

5. srpna navštívil oblast Satu Mare ředitel rumunské veterinární správy a seznámil místí s hlavními opatřeními, které maji v uvedené lokalitě zbránit šíření afrického moru prasat:

- pomáhat veterinářům provést sčítání prasat v chovech,

 

- zákaz transportu zvířat, 

 

- zákaz vyhánění zvířat do venkovních výběhů (na pastvu),

 

- zákaz pořádání  výstav zvířat bez ohledu na druh,

 

- aktualizovat seznam určených pracovníků pro zásahy v případě nejvážnějších chorob;

 

- ověřit a obnovit zásoby materiálu, strojů potřebných pro práci v terénu v případě nejvážnějších chorob;

 

 

 

 

 

amp_rumunsko_mapa copy

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Podle Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (A.N.S.V.S.A.) (1. 8. 2017)
dot