Africký mor prasat byl potvrzen na dvou farmách v Jižní Koreji

Africký mor prasat pokračuje na své cestě Asií. Jižní Korea potvrdila přítomnost nákazy na dvou farmách v provincii Gyeonggi-do na severu země. V Thajsku bylo utraceno 200 zvířat kvůli podezření na africký mor. Ze Severní Koreji, kde se nákaza rovněž vyskytla, nejsou další zprávy o aktuální situaci.

Podle zpráv Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) byl v Jižní Koreji virus poprvé objeven 16. září na farmě severně od hlavního města Soulu, nedaleko demilitarizované zóny poblíž hranic se Severní Koreou. Na farmě žilo 2 450 zvířat, z toho pět onemocnělo a uhynulo po nákaze AMP. Zbytek zvířat musel být utracen.
O den později nahlásila úhyn prasete další farma nacházející se východně od prvního nálezu. V chovu bylo 4 732 zvířat, všechna musela být utracena.
Severní Korea nahlásila výskyt AMP koncem května na severu země. Od té doby nejsou známy další podrobnosti a není jasné, jaká je v Severní Koreji situace.

AMP zasáhl možná i Thajsko
Stejně znepokojivé je, že úřady v provincii Chiang Rai v severním Thajsku nařídily utracení prasat v okruhu 5 km kolem menší farmy, kde se u prasat objevily zdravotní problémy podobné příznakům nákazy AMP. Utraceno bylo více než 200 zvířat. Nyní bude trvat dva týdny, než bude jasné, zda byl příčinou zdravotních problémů skutečně AMP.
Podle pigprogress.net, 19. 9. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot