Divočák měl protilátky proti moru, virus na Zlínsku může stále být (ČTK)

Veterináři našli u jednoho ze šesti divočáků odlovených v katastru Ostrata na Zlínsku protilátky proti africkému moru prasat, zvíře tak nejspíš nemoc prodělalo. Virus nemoci proto může stále na území být. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zemědělství Václav Tampír. Ministerstvo apeluje na myslivce a chovatele, aby nadále dodržovali zásady biologické bezpečnosti. Poslední nález nakaženého prasete byl letos v dubnu, šlo ale o divočáky uhynulé v té době už čtvrt až půl roku. Naposledy tak byl virus zjištěn v únoru. Protilátky proti nemoci byly naposledy zjištěny u divočáků v dubnu.

V ČR stále platí mimořádná veterinární opatření nařizující celoroční intenzivní odlov divokých prasat. Je také zakázáno jejich přikrmování. "Povoleno je pouze vnadění,
a to tak, že na vnadišti se nesmí najednou nacházet více než 20 kg krmiva, přičemž na 50 hektarů honitby smí být umístěno jedno vnadiště," připomnělo ministerstvo. Zároveň na celém území státu zůstává v platnosti nařízení upravující povinnost evidovat přemísťování prasat určených k domácí porážce.

"Bez ohledu na příznivý vývoj nákazové situace afrického moru prasat v celé ČR stále platí mimořádná veterinární opatření. Je nezbytně nutné, aby je lovci i chovatelé dodržovali. Vyzývám především chovatele prasat v zamořené oblasti nadále striktně dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech. Tato opatření upravují
i podmínky, za nichž je možné zpracovávat maso a odesílat masné výrobky ze zamořené oblasti," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

V zamořené oblasti, kterou je část okresu Zlín, stále platí omezení vstupu do tzv. vysoce rizikové oblasti, odkud pocházely všechny nakažené kusy. Lov a odchyt divočáků v zamořené oblasti je povolený jen za splnění veterinárních podmínek. Mimo jiné se všechny nalezené a ulovené kusy stále vyšetřují na africký mor. K motivaci lovců v zamořené oblasti i širší oblasti intenzivního odlovu je nadále vyplácena finanční odměna za zastřelené prase. V rámci celé ČR pak nálezné za uhynulé kusy. Nemoc není nebezpečná pro lidi, pokud by se však dostala do chovu prasat, musí se vybít.

Odlovený divočák s pozitivními protilátkami podle Petra Majera ze Státní veterinární správy nevykazoval známky nemoci. Majer dodal, že podle vědeckých studií přežije nemoc přibližně pět procent nakažených divočáků. Nejde ale zjistit, zda se s virem setkal na jaře nebo již v zimě. Za celou dobu, co se nemoc na území ČR vyskytuje, byly protilátky zjištěny u 19 divočáků, kteří chorobou netrpěli.

Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda je nemoc nyní rozšířená v Maďarsku, na pomezí Ukrajiny a Rumunska. V Polsku se podle něj řeší na pětině území. Na začátku července byla v Rumunsku potvrzena nákaza v komerčním chovu.

ČTK (24. července)

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot