Z přenosu viru AMP do Belgie byli obviněni myslivci

Okresní soud belgické provincie Lucemburk zadržel čtyři myslivce a jednoho člena myslivecké stráže z oblasti Etalle, kde byl v září potvrzen africký mor prasat (AMP). Jsou podezřelí, že dovezli divoká prasata z východoevropských zemí, včetně Polska, za účelem oživení soukromých honiteb. Dva myslivci byli později propuštěni.

Ve spolupráci s Národní referenční laboratoří v Bruselu se podařilo dokázat, že za vniknutím viru AMP do Belgie stojí nedovolený dovoz divočáků z východní Evropy.
Podle regionálních belgických médií mohli podezřelí myslivci působit jako zprostředkovatelé mezi „dodavateli divočáků" z východních zemí a organizátory naháněk v Belgii. Dovezená zvířata mohla být nakažena virem AMP, a zavléct ho tak do země.
V rámci vyšetřování byly provedeny domovní prohlídky. Zatčeny byly celkem čtyři osoby a také 63letý člen myslivecké stráže. Ten vyšetřujícímu soudci přiznal, že již v červnu 2018 nalezl v regionu Buzenol neobvyklé množství kadaverů, ale nijak na to nereagoval. To je pravděpodobně hlavní důvod, proč na něj byl vydán zatykač.
„Kdyby reagoval dřív, mohli bychom si mnohem rychleji uvědomit nebezpečí prasečího moru a postupovat podle toho," uvedl dobře informovaný zdroj. „Věděl to, ale nic neřekl."
Dva myslivci byli zatčeni. Člen myslivecké stráže zůstane ve vazbě nejméně po dobu jednoho měsíce a bude dále vyslýchán.
Podle wildbeimwild.com, 12. 2. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot