Vymýcení afrického moru prasat hlavním tématem setkání FACE s komisařkou EU

Klíčovou problematikou, o níž se diskutovalo na setkání komisařky EU Violety Bulc s Federací mysliveckých svazů EU na ochranu myslivosti (FACE), byla naléhavá potřeba pragmatických přístupů ke zvládnutí vlků a v boji s africkým morem prasat (AMP).

Na začátku setkání se Geert Van den Bosch, ředitel Svazu vlámských myslivců, zmínil o vypuknutí AMP ve Valonsku a jeho dramatickém negativním dopadu na lov a chov prasat. Připomněl, že angažovanost myslivců za účelem eradikace této choroby je zásadní, a zdůraznil, že hlavním problémem při dalším šíření AMP není populace prasat divokých, ale lidé.

Pokud jde o dopravu, měla by Evropská komise podporovat iniciativy zaměřené na zvyšování informovanosti na čerpacích stanicích, vyžadovat oplocení čerpacích stanic a opatření v oblasti biologické bezpečnosti. Lovci navíc potřebují moderní a vysoce sofistikované zařízení (noční vidění, tlumiče hluku atd.), aby účinně snižovali populaci divočáků v Evropě. Vřele poděkoval Evropské komisi za spoluorganizaci konference o AMP na největší evropské lovecké výstavě Jagd und Hund v Dortmundu dne 30. ledna 2019.


Ludwig Willnegger, generální tajemník FACE, nastínil jasnou politickou žádost o management vlků. Zdůraznil potřebu zaměnit přísný ochranný status vlků za řádné uplatňování článku 19 směrnice o stanovištích. Tato opatření by byla nesmírně důležitá kvůli rychlému šíření vlků v Evropě, které způsobuje nepřijatelné problémy myslivcům, zemědělcům a chovatelům dobytka.


Angela Popovic, ředitelka pro veřejné záležitosti FACE, vyjádřila obavy FACE ohledně Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020. SZP by měla zahrnovat cíle pro ochranu přírody a biologické rozmanitosti a zajistit odměny zemědělcům za poskytování ekosystémových služeb. Navíc by měla být zavedena povinná opatření, např. podpora ploch s víceletými kvetoucími plodinami, aby se zabránilo dramatickému úbytku drobné zvěře i dalších nelovných druhů, jako jsou ptáci agrární krajiny.
Podle tiskové zprávy FACE, 17. 12. 2018

Fotografie FACE

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Redakce
dot