Vědecká studie potvrdila lov a vyhledávání kadáverů jako nejúčinnější zbraně v boji s AMP

Tým vědců ze Španělska a Skotska vyvinul matematický model, který potvrdil, že nejdůležitější opatření proti africkému moru prasat (AMP) jsou intenzivní lov divočáků a rychlý sběr těl uhynulých kusů. Model dále potvrdil, že přikrmování divočáků průběh epidemie zhoršuje. Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise Scientific Reports.

Proti AMP neexistuje žádná léčba ani vakcína. Nepředstavuje hrozbu pro člověka, ale choroba může mít hluboký socioekonomický dopad v oblastech, kde se nákaza vyskytne.
„Africký mor prasat může rychle zdevastovat chovy prasat, v současné době se vyskytují ohniska v Číně, Polsku, Belgii a pobaltských státech. V Číně údajně vyhladil asi 40 procent prasat domácích," zdůraznil profesor Andy White ze skotské univerzity Heriot-Watt, vedoucí vědeckého týmu.

Matematický model vysvětluje, jak se nákaza šíří
„Náš matematický model lze použít k pochopení různých způsobů přenosu viru," doplnil profesor. „Na modelu jsme ukázali, že k infekci může dojít třemi způsoby. Prostřednictvím kontaktu mezi vnímavými a infikovanými divočáky, kontaktem mezi vnímavými divočáky a těly infikovaných uhynulých divočáků a prostřednictvím jedinců, kteří přežijí počáteční infekci, ale podlehnou nemoci po několika měsících."
„Náš nový model také zohlednil opatření biologické bezpečnosti, která mohou pomoci zmírnit šíření nemoci," vysvětlil White.

Lov divočáků a vyhledávání kadáverů jsou cestou k vymýcení viru
„Kombinace intenzivního lovu a odstranění infikovaných těl jsou nejúčinnější způsoby eradikace viru, aniž by došlo k likvidaci hostitelské populace divočáků."
„Je důležité jednat rychle: včasná implementace těchto opatření sníží úroveň infekce při zachování vyšší hustoty hostitelské populace. V některých případech to může zabránit tomu, aby se virus usadil v populaci prasat divokých."

Přikrmování vede k těžšímu průběhu epidemie a dlouhodobému přežívání viru v populaci
Model dále naznačuje, že kontrola AMP může být snazší v teplejším podnebí. „Vyšší teploty vedou k rychlejší degradaci infikovaných těl, což také snižuje závažnost nákazy."
Vědci na základě výpočtů varují před přikrmováním divočáků v oblastech s výskytem AMP. Podle modelu totiž přispívá k těžšímu průběhu nákazy a dlouhodobějšímu přetrvávání viru v populaci.
Podle thepigsite.com,.4. 5. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot