V ruských obchodech prodávali párky s genomem AMP

Párky značky Buterbrodnaya obsahující genom afrického moru prasat (AMP) byly nalezeny ve 136 obchodech v pěti ruských regionech. Na webových stránkách to uvedla ruská veterinární správa Rosselhoznadzor. Nalezení genomu viru však nutně neznamená, že produkty obsahují živý virus. Zároveň dosud není jisté, zda zpracované vepřové výrobky obsahující genom AMP mohou vyvolat chorobu u živých prasat.

DNA viru byla detekována také v surovinách použitých k výrobě uzenin, dodal Rosselhoznadzor. Jak se virus dostal do dodavatelského řetězce, není jasné. Společnost, která maso zpracovává a vypustila na trh vepřové produkty obsahující genom AMP, totiž získává suroviny výhradně z farem, kde nebyla nahlášena ohniska AMP.

Většina infikovaných produktů se pravděpodobně dostala k zákazníkům
Všechny produkty obsahující DNA viru prošly veterinárními a hygienickými kontrolami a získaly elektronické veterinární osvědčení. Většina potenciálně nebezpečných produktů však byla v době odhalení již pravděpodobně rozprodána. Vláda proto zřídila horkou linku, která má pomoci ke stažení infikovaných výrobků od zákazníků.

Přítomnost genomu viru neznamená živý virus
Identifikace genomu viru nutně neznamená, že produkty obsahují živý virus. Dosud také není jasné, zda zpracované vepřové výrobky obsahující genom AMP mohou vyvolat nákazu u živých prasat.
Pro člověka nepředstavuje AMP nebezpečí, ale po konzumaci vepřového masa infikovaného AMP by se člověk mohl stát nositelem viru a infikovat porasata.

Pašování vepřového masa z ohnisek přispívá k šíření nákazy
Z různých částí Ruska přicházejí zprávy, že dochází k pašování tepelně neošetřeného vepřového masa z oblastí, kde se vyskytuje AMP. Nelegální vyvážení živých prasat i výrobků z karanténních oblastí zřejmě představuje hlavní problém, který přispívá k dalšímu šíření viru.
Podle pigprogress.net, 1. 11. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot