SVS umožní v oblasti s africkým morem prasat pořádat naháňky s více lovci a psy

Státní veterinární správa (SVS) přijala v oblasti s potvrzeným výskytem afrického moru u divokých prasat v takzvaném uzavřeném pásmu II v Libereckém kraji nová opatření, která mají bránit šíření nákazy a jejímu zavlečení do chovů domácích prasat. Kromě jiného umožní v oblasti organizovat naháňky na divočáky za účasti většího počtu lovců a s pomocí loveckých psů, což zatím nebylo možné. Zároveň skončil dočasný zákaz lovu zvěře v katastrálních územích, která byla v červenci nově zařazená do uzavřeného pásma II.

Mimořádná veterinární opatření (MVO) Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj (KVS) mění pravidla lovu divočáků, skladování ulovených těl a také přesunů chovaných prasat mezi hospodářstvími.

Nová MVO umožní myslivcům v uzavřeném pásmu II pořádat naháňky na divočáky za účasti většího počtu lovců a s pomocí loveckých psů, což dosud nebylo možné. Tento tzv sanitární odstřel bude umožněn vždy až na základě konkrétní žádosti podané KVS. Na základě této žádosti, v níž budou uvedeny základní informace (např. termín konání, lokalita, počet lovců, počet psů apod.), posoudí KVS aktuální situaci v dané lokalitě a podle toho sanitární lov v konkrétním místě buď povolí, nebo neumožní, pokud by představoval příliš velké riziko šíření nákazy.

„Cílem sanitárního odstřelu je významně snížit počet volně žijících prasat, která jsou v některých lokalitách i nadále velmi přemnožená,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.

Další změnou je zmírnění pravidel pro skladování těl divočáků ulovených v uzavřeném pásmu II. Lovci již nebudou omezeni pouze na území místní či sousední honitby či do vzdálenosti maximálně 15 km a budou moci v případě potřeby navázat spolupráci s jinými uživateli honiteb a využít jejich skladovací kapacity. Někteří uživatelé honiteb v oblasti vzhledem k podmínkám (např. chybějící elektrifikaci) neměli možnost zřídit si skladovací zařízení definované mimořádnými veterinárními opatřeními.

Třetí změnou je zákaz přesunu chovaných prasat z hospodářství registrovaných v ústřední evidenci na tzv. dočasná hospodářství. To znamená úplný zákaz odprodeje chovaných živých prasat fyzickým osobám v oblasti za účelem provedení domácí porážky (zabijačky). „Smyslem tohoto opatření je omezit přesuny chovaných prasat do podmínek, v kterých je biologická bezpečnost na nízké úrovni a mohly by být rizikem pro zavlečení této nákazy do chovů prasat,“ upřesnil Šebesta.

SVS zároveň upozorňuje, že dnem 31. 8. 2024 skončil dočasný zákaz lovu zvěře v 37 katastrálních územích, která byla v červenci nově zařazená do uzavřeného pásma II.

Podle TZ SVS
Foto Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot