Současná situace AMP

Situace s africkým morem prasat (AMPú ve státech sousedících s Českou republikou se nezlepšuje. V posledních týdnech sice nebyl zaznamenán případ rychlého šíření AMP na větší vzdálenost, ale neustále přibývá nálezů v zasažených oblastech a dochází k pozvolnému rozšiřování nákazy do jejich okolí.

NĚMECKO
Stále platí, že z okolních států je našimi myslivci asi nejpozorněji sledována situace v Německu, u hranic s Polskem, přibližně 40 km vzdušnou čarou od Frýdlantského výběžku v České republice. V zemi představuje AMP velké téma a v médiích je neustále zdůrazňována hrozba jeho dalšího šíření a z toho plynoucích dopadů. Nákaza je v Německu soustředěna ve stejné oblasti, ale dostala se na území dalších dvou braniborských okresů (Dahme-Spreewald a Frankfurt nad Odrou) mimo jádrové zóny. O prvního případu k 15. dubnu 2021 bylo evidováno celkem 978 nálezů u černé zvěře (875 v Braniborsku a 103 v Sasku).
Za velký problém je v Německu pokládána situace v západním Polsku, kde to v souvislosti s AMP „hoří" podél státní hranice na více místech a hrozí proniknutí na německé území.
Naši němečtí sousedé věnují poměrně velkou pozornost speciálnímu výcviku loveckých psů pro vyhledávání padlin černé zvěře. Psi jsou využíváni v již zasažených oblastech, ale výcvik probíhá také v dalších spolkových zemích, kam se AMP zatím nedostal, aby byly připraveny rychle přijmout potřebná opatření v případě zavlečení nákazy na svá území.
Za preventivní opatření proti šíření AMP v populaci černé zvěře je považováno snížení stavů divočáků, k čemuž má dopomoci vyšší zástřelné. V okrese Oder-Spree v Braniborsku byly v pásu, který má oddělit vnitrozemí od hranice s Polskem (tzv. „bílá zóna" bez divočáků), v rámci prevence úmyslně vypáleny rozsáhlé porosty rákosu, aby zbylá černá zvěř přišla o kryt a neměla důvod zdržovat se v oblasti.

POLSKO
V Polsku je z pohledu AMP středem pozornosti především západ země, kde je vývoj nákazové situace velmi vážný. Od potvrzení prvního případu AMP u černé zvěře v této oblasti v listopadu 2019 bylo do března letošního roku evidováno téměř 4000 divočáků s pozitivním nálezem, z toho 786 od 1. ledna do 12. března 2021.

SLOVENSKO
Na Slovensku se nákaza drží ve východní polovině země a průběžně přibývá především uhynulých divočáků, u nichž byl prokázán AMP. Nákazou je postiženo celkem 16 okresů, od prvního nálezu v červnu 2019 ke 24. březnu 2021 bylo na Slovensku evidováno 1704 případů AMP u prasete divokého. Prudký nárůst nastal hlavně v posledních měsících. K 31. prosinci 2020 bylo zaznamenáno 683 nálezů, což značí, že od počátku letošního ledna ke 24. březnu přibylo celkem 1021 nových.
Zpracováno podle německých, polských a slovenských pramenů.
Redakce

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot