Proč se virus afrického moru volně šíří západním Polskem?

Africkému moru prasat (AMP) podléhá v západním Polsku stále více prasat divokých i domácích. Vzniká tak otázka, proč se virus oblastí tak snadno šíří? Existuje k tomu několik důvodů.

2Počet ohnisek v západním Polsku vystoupal na 678. Africkému moru podlehlo nejméně 1380 divočáků ve třech provinciích: Velkopolsko, Dolní Slezsko a Lubušské vojvodství. Virus si našel cestu i na chovnou farmu v Lubušském vojvodství a zpracovatelský závod ve Velkopolsku.
První případ se na západě Polska objevil v listopadu, od té doby se nárazníková zóna kolem infikovaných oblastí rozrostla o 200 km.

Co komplikuje kontrolu AMP v Polsku?
Německý chovatelský magazín SUS sestavil analýzu, proč je v západním Polsku komplikované dostat nákazu pod kontrolu. Existuje k tomu několik důvodů:
- Lov a lesnictví jsou částečně pod správou státu a částečně soukromé. Existuje relativně vysoký stupeň samosprávy. Lov je vnímán z komerčního hlediska, nikoli z důvodů prevence. Lov divočáků často provádějí cizinci.
- Infikovaná oblast v západním Polsku je obrovská, v současné době zabírá plochu asi 2 miliony hektarů.
- Díky velké rozloze lesů lze západní Polsko nazvat rekreační oblastí pro divočáka. Ať už jsou uhynulí nebo živí, je obtížné je vystopovat.
- Kvůli relativně mírné zimě, a tedy hojnosti potravy roste rychle početnost populace divočáků. Míra reprodukce je uváděna až 250 %. To znamená, že ze 100 divočáků by se mohlo příští rok stát 350, pokud nejsou loveni.
- Hustota populace divočáků je v západním Polsku poměrně vysoká, s přibližně 1,5 kusu na km2.

Lov není ziskový
Hlavním problémem však je, že lov v zasažených oblastech není ziskový, proto se zde divočáci loví jen málo. Možnosti prodeje zvěřiny jsou velmi omezené. Cena masa klesla z 1 eura na méně než 0,30 eur/kg.
Navíc je nutné každého zastřeleného divočáka přemístit do chladírenského skladu, aby byl proveden test na AMP. Chladírenských zařízení je však nedostatek, což v praxi znamená, že myslivci musí cestovat až 50 km. K tomu ještě připadá spousta papírování, takže myslivci nejsou k lovu divočáka motivováni.
Podle pigprogress.net, 15. 4. 2020

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot