Polsko: nález AMP ve vzdálenosti devět kilometrů od hranic s Českem!

Mezi obcemi Włosień a Rudzica v Dolnoslezském vojvodství ve vzdálenosti pouhých devět kilometrů od státní hranice s Českou republikou (Frýdlantský výběžek, Liberecký kraj) byl počátkem ledna uloven tříletý kňour, u něhož vyšetření prokázalo africký mor prasat

Psát, že v Polsku přibývá nálezů divočáků s AMP, je již ohraná písnička. V jejich počtu je Polsko v letošním roce na prvním místě v Evropě. Tyto nálezy bohužel přibývají čím dál tím blíže k hranici s Českem, důkazem je aktuální nález. Stále více je též nálezů jihovýchodně od Vratislavi.
Redakce

Mapa www.wetgiw.gov.pl

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot