Polsko chce nechat kvůli moru odstřelit téměř všechny divočáky

Polské ministerstvo životního prostředí plánuje v nejbližší době nechat odstřelit 210 000 divočáků kvůli šíření afrického moru prasat s cílem chránit zvířata v chovech. Jde o značnou část populace těchto zvířat v Polsku, loni jich na celém jeho území žilo okolo 229 000. Za každého uloveného divočáka mají myslivci dostat finanční odměnu. S plánem ministerstva nesouhlasí ochránci přírody ani někteří myslivci. Pod petici proti odstřelu divočáků se podle internetového portálu deníku Glos Wielkopolski podepsalo 100 000 lidí.

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů. Odstřely divočáků se podle plánů ministerstva životního prostředí mají uskutečnit o třech nadcházejících víkendech. Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují.
Zoolog z Varšavské univerzity Andrzej Elžanowski tvrdí, že střelba a lov samotný představují riziko, neboť divočáky plaší a způsobuje míchání jejich populace. Čím méně bude v Polsku divočáků, tím více jich přijde z oblastí položených za polskou východní hranicí, upozornil v Magazynu Kaszuby. Tam je přitom výskyt afrického moru prasat hojnější než v Polsku.
Vymizení těchto zvířat může ohrozit přírodní rovnováhu," varuje Tomasz Zdrojewski z kampaně na ochranu zvířat NiechŽyjou. Zástupci z polské pobočky Světového fondu na ochranu přírody připomínají, že za šíření afrického moru prasat je odpovědný především člověk, protože domácí prasata do přímého kontaktu s divočáky nepřijdou. Virus se do chovů prasat přenáší například na oblečení, botách, nářadí nebo kolech aut.
Podle ČTK, 8. 1. 2018

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Redakce
dot