Policie skončila v honitbách v Libereckém kraji s odstřelem divočáků
Policie České republiky ukončila ve vybraných honitbách v Libereckém kraji druhou etapu odstřelu prasat divokých (první probíhala v listopadu a prosinci 2024). Od pondělí 10. února do čtvrtka 13. února 2025 policejní odstřelovači „ulovili“ pět kusů černé zvěře, za celé čtyřtýdenní období počínaje pondělkem 20. ledna dohromady 17 (v honitbách se vždy pohybovali od pondělního večera do čtvrtečního rána).

Cílem odstřelu prasat divokých se zapojením policejních střelců bylo zastavit šíření afrického moru prasat (AMP) a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Akce začala 20. ledna na Jablonecku v honitbách Rádlo, Vesec a Vratislavice nad Nisou, kde byli odstřelovači nasazeni již v listopadu a prosinci loňského roku. Od 3. do 13. února se střelci pohybovali v honitbách Jablonné v Podještědí, Valdov a Dubnice.
V první etapě akce loni v listopadu a prosinci policisté odstřelili během čtyř týdnů 44 kusů černé zvěře, přičemž nakažený AMP nebyl ani jediný. V druhé fázi se policii podařilo opět ve čtyřech turnusech odstřelit 17 divočáků.
Zapojení policie kritizují myslivci, podle nichž je tento postup neefektivní, eticky problematický a dlouhodobě neudržitelný. Státní veterinární správa je opačného názoru – vzhledem k hrozbě zavlečení AMP do chovů domácích prasat je každý odstřelený divočák dobrý a vzhledem k mimořádnosti situace nelze brát ohled na tradiční myslivecký přístup k lovu.
Myslivci z honiteb Jablonné v Podještědí a Valdov uspořádali 13. února tiskovou konferenci ke zhodnocení odstřelu černé zvěře v oblasti Jablonného v Podještědí Policií České republiky. Zúčastnili se jí kromě jiných ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraji MVDr. Roman Šebesta, předseda Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jiří Janota, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš či pplk. PhDr. Mgr. Michal Ján Ďurkovič z Policejního prezidia České republiky. Podrobná informace bude zveřejněna ve Světě myslivosti č. 3/2025.
Aktuální situace s výskytem AMP a probíhající opatření budou jedněmi z hlavních témat krajské myslivecké konference Libereckého kraje, která se koná 15. března 2025 v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.
Redakce
Ilustrační foto Jaroslav Vogeltanz
Fakta o AMP
Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.
Aktuální informace pro myslivce
Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz