Německo: AMP poskočil na severozápad

Německo ohlásilo nová místa výskytu afrického moru prasat (AMP), a to ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

V polovině listopadu byla nákaza prokázána v chovu domácích prasat u obce Lalendorf v jižní části okresu Rostock, asi 150 km vzdušnou čarou od míst výskytu AMP na východě státu ve spolkové zemi Braniborsko. V chovu muselo být utraceno 4038 prasat. Za přenosem nákazy je lidský faktor.
O deset dní později byla zveřejněna zpráva o nálezu selete prasete divokého, u něhož byla prokázán AMP, u obce Marnitz v okrese Ludwigslust-Parchim, rovněž v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Místa nálezů jsou od sebe vzdálena asi 60 km vzdušnou čarou. Rovněž v případě selete půjde o přenos nákazy člověkem.
Podle www.jagderleben.de, 15 a 25. 11. 2021, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot