Na Slovensku se AMP rozšířil do dalšího okresu

Africký mor prasat trápí Slovensko druhým rokem. Na samém konci letošního října byla nákaza potvrzena již v osmém okrese – v Prešově.

Dne 30. října 2020 potvrdila Národní referenční laboratoř ve Zvolenu pozitivní výsledek na AMP u pěti divočáků z okresu Prešov. Jde o první potvrzení výskytu v dané oblasti. Pozitivní vzorky pocházejí z katastrálních území Gerlatov a Žatkovce.
Příslušná Regionální veterinární a potravinová správa Prešov vydá pro příslušné honitby opatření ve smyslu legislativy EU a Slovenské republiky, které mají zabránit dalšímu šíření nákazy, resp. zabezpečit její zpomalení.
Od prvního potvrzení výskytu v červnu 2019 se AMP rozšířil na území okresů Trebišov, Michalovce, Košice-okolí, Košice-město, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a nejnověji Prešov. Do konce října bylo na Slovensku evidováno 330 případů AMP u černé zvěře a 28 ohnisek v chovech domácích prasat.
Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova upozorňuje na špatnou nákazovou situaci v okolních státech, kde neustále přibývají nové případy AMP u černé zvěře. V Maďarsku přibylo jen za letošek prozatím přes 3600 případů a v Polsku přes 3400 případů. Situace v těchto státech výrazně ohrožuje území Slovenska. Co se týče rozšíření AMP, bezpečné již nejsou ani oblasti sousedící s Ukrajinou, kde bylo již několik případů AMP potvrzeno v příhraničí se Slovenskou republikou.
Podle www.mprv.sk, 3. 11. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot