Itálie hlásí první případ AMP u divočáka

V regionu Piemont na severozápadě Itálie byl zjištěn africký mor prasat (AMP) u divočáka. Nález potvrdila národní referenční laboratoř pro mor prasat. Jde o první případ AMP v Itálii.

Divočák byl nalezen uhynulý u města Ovada v provincii Alessandria mezi Janovem a Turínem.
Italský deník Corriere della Sera citoval v dané souvislosti Luigiho Genesia Icardiho, regionálního radního pro zdravotnictví v regionu Piemont: „Jednáme s maximální rychlostí. Okamžité a koordinované provádění kontrolních opatření u divokých prasat je zásadní ve snaze co nejvíce omezit a vymýtit chorobu."
Podle Icardiho bylo zahájeno zřizování krizových jednotek na místní, regionální a celostátní úrovni pro splnění opatření předpokládaných operačním manuálem a zvláštními předpisy. Co nejdříve bude též vymezena infikovaná oblast a oblasti monitoringu.
K přenosu viru do Itálie se zatím nikdo oficiálně nevyjádřil, nicméně fakt, že místo nálezu je vzdáleno více než 800 km vzdušnou čárou od nejbližšího ohniska ve východním Německu, hovoří pro rozšíření nákazy vlivem lidského faktoru. Tak tomu bylo ostatně v minulosti již mnohokrát.
Nutno poznamenat, že Itálie formálně není 100% bez AMP. Na ostrově Sardinie je genotyp I AMP endemický. Jde o poslední zbytek infekce AMP v jižní Evropě, která skončila v 80. letech; virus je znám pouze na Sardinii.
Podle www.pigprogress.net, 7. 1. 2022, red.

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot