Dánští ministři kontrolovali plot proti divočákům u německé hranice

Ministři dánské vlády podnikli inspekční cestu na stavbu nového pohraničního plotu u německých hranic, který má zemi chránit před příchodem divočáků. Podle ministryně zdravotnictví plot sníží riziko zavlečení afrického moru prasat do země. V sousedním Německu přitom výskyt nemoci zatím potvrzen nebyl, uvedla německá agentura DPA.

Plot bude stát po celé dánsko-německé hranici, bude 70 kilometrů dlouhý a 1,5 metru vysoký a podle dřívějších údajů dánské tiskové agentury Ritzau přijde vládu na 30,4 milionu dánských korun (105 milionů Kč). Dalším opatřením, které dánská vláda proti AMP zavedla, je zvýšený odstřel divočáků. Podle dánských médií jich ale bylo na jihu země zatím v letošním roce uloveno pouze šest.


ODKAZ: Výstavba plotu v Dánsku začala


Řada ekologických aktivistů i odborníků plot kritizuje a pochybuje, že toto opatření dokáže zabránit rozšíření nákazy do Dánska. Podle nich se jedná spíše o symbolické opatření, které ve skutečnosti problém neřeší.
O nutnosti a účelnosti vztyčit na hranici plot pochybují i úřady příhraniční německé spolkové země Šlesvicka-Holštýnska. Tamní ministr zemědělství a životního prostředí uvedl, že prasečí mor se šíří především prostřednictvím lidí. Dánské úřady přitom ubezpečily, že nová zábrana pohyb lidí či vozidel přes hranici neovlivní.
Podle ČTK, 19. 2. 2019
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot