Další šíření AMP v Sasku

Další znepokojivé zprávy ohlední šíření afrického moru prasat přicházejí ze Saska: nakažení divočáci byli nalezeni u obce Thiemendorf v okrese Zhořelec jižně pod dálnicí A4 a z okresu Míšeň je hlášeno ulovení prvního divočáka pozitivního na AMP.

AMP překonal dálnici A4
Informace o nálezech pozitivně testovaných divočáků jižně od dálnice A4, která dosud fungovala jako bariéra, přes kterou nákaza nepřešla, se objevily již v září. Severně nad Thiemendorfem vede dálnice tunelem a terén pokrývá lesní komplex. Zdá se, že právě touto cestou nakažení divočáci dálnici překonali. Ke 14. říjnu bylo podle mapy na webu Saského ministerstva sociálních věcí evidováno v lesním komplexu pod dálnicí a blízkém okolí osm nálezů. Vzdálenost vzdušnou od hranic Česko republikou (Frýdlantský výběžek) je přibližně 24 km.

mapa1_ Nemecko

První nakažený divočák v okrese Míšeň
Úřady oznámily první nález divočáka pozitivně testovaného na AMP v okrese Míšeň. Virus byl potvrzen u selete uloveného 8. října poblíž dálnic u města Radeburg severně od Drážďan, přibližně 60 km na západ od zón s dosavadním výskytem AMP v Sasku. Podle krizového štábu pro AMP však nejde o přenos způsobený migrací černé zvěře z infikovaných oblastí v okrese Zhořelec u hranic s Polskem.

mapa2 Nemecko_Radeburg
Podle www.sms.sachsen.de a www.wildundhund.de, 14. 10. 2021.

Redakce

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot