Čína: Virus AMP „přeskočil“ 1400 km do Sin-ťiangu

Nové ohnisko výskytu afrického moru prasat (AMP) oznámila nejzápadnější oblast Číny - Sin-ťiang. Situace v Číně není pod kontrolou a může přinést celosvětové navýšení cen vepřového masa.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je největší provincie Číny s rozlohou 1,7 milionu km2, což je oblast velikostí srovnatelná s Aljaškou nebo Francií, Německem, Španělskem a Itálií dohromady. Region má 23,6 milionu obyvatel.
Nález viru byl oznámen 4. dubna z farmy s 200 prasaty. Infikováno bylo 15 prasat domácích, která následkem nákazy uhynula. Výskyt viru v oblasti Sin-ťiang znamená, že virus překonal vzdálenost 1400 km od nejbližšího postiženého místa.
V tuto chvíli zůstávají hornatý Tibet a ostrov Hainan jedinými oblastmi Číny, které výskyt viru dosud neohlásily.

Situace v Mongolsku byla vyřešena
Nejbližší ohniska v Mongolsku se nacházejí přibližně 1300 km od Sin-ťiangu. Virus zde byl nahlášen v lednu a únoru 2019. Mongolsko informovalo Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE), že v zemi již k dalším nálezům nedošlo, navíc se zde mnoho prasat domácích nechová, proto je situace s AMP považována za vyřešenou.

Nákaza v Číně není pod kontrolou
Naopak situace v Číně je mimo kontrolu a virus si vybírá oběti po celé zemi, což ovlivňuje zásobování domácího trhu vepřovým masem. Vzhledem k tomu, že Čína chová zhruba 50 % prasat na celém světě, producenti vepřového masa v Brazílii, Spojených státech i Evropě předpokládají, že podstatně nižší nabídka domácího vepřového masa v Číně nabídne příležitost pro dovoz masa ze zahraničí, ale zároveň může být příčinou celosvětového zvýšení cen vepřového masa.
Podle pigprogress.net, 5. 4. 2019

Mapa www.google.com/maps

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot