Belgie je zemí bez AMP

Po o něco více než dvou letech od propuknutí nákazy (září 2018) Evropská komise oficiálně prohlásila Belgii za stát bez výskytu AMP. V provincii Lucemburk na jihu země, kde bylo ohnisko AMP, budou nadále dodržována přísná kontrolní opatření. Postupně se však od nich bude upouštět.

V ohnisku v Belgii bylo od 9. září 2018 do 4. března 2020 zaznamenáno 833 kusů černé zvěře nakažené AMP. V případě posledních šesti nálezů šlo ale o kadávery staré několik měsíců. Do chovů domácích prasat se tam AMP nedostal.
Podle www.topagrar.com, 24. 11. 2020

Redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot