Belgie doufá v brzké prohlášení, že je opět zemí bez afrického moru prasat

Belgická federální agentura pro bezpečnost potravin (FASFC) uvedla, že se připravuje na opětovné podání žádosti o uznání statusu země prosté afrického moru prasat (AMP). Organizace žádost odešle v druhé polovině roku. Poslední pozitivní případ se v Belgii objevil v březnu 2020, jednalo se však o nález kostí divočáka uhynulého o několik měsíců dříve.

Stav bez AMP bude možná v říjnu
Země může požádat o navrácení do stavu bez AMP v případě, že virus nebyl nalezen po dobu jednoho roku. Pokud by Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) a Evropská komise souhlasily s belgickou žádostí, může být status země prosté AMP obnoven v říjnu, ovšem za předpokladu, že se u divočáků neobjeví žádné nové případy.

Interpretace kadáverů divočáků
Poslední hlášení o pozitivním testu u kadáveru divočáka pochází z března 2020. Virus byl však potvrzen v kostech zvířete, které uhynulo před několika měsíci. Podle FASFC proto nelze tento případ vykládat jako známku toho, že AMP stále koluje v populaci prasat divokých. K podobným nálezům došlo během posledních šesti měsíců (mezi říjnem a březnem) víckrát. Belgické úřady však vždy uváděly, že se jednalo o nálezy kostí zvířat mrtvých již několik měsíců (viz graf, který zaznamenává případy AMP u divočáků v Belgii v průběhu září 2018–dubna 2020. Všech šest posledních pozitivních případů byly kosti zvířat, která uhynula o měsíce dříve).

Poslední „čerstvé" pozitivní kadávery byly objeveny 11. srpna 2019. FASFC doufá, že odpovědné světové a evropské úřady pro zdraví zvířat budou sdílet názor, že ve skutečnosti nebyl v Belgii od poloviny srpna zjištěn virus, který by koloval populací.

Chovatelé doufají, že země může být prohlášena za prostou AMP

Wouter Wytynck je poradcem chovu zvířat u farmářské organizace Boerenbond. Doufá, že Belgie bude co nejdříve prohlášena za osvobozenou od AMP. Chválí způsob, jakým se o tuto záležitost stará vláda ve Valonsku (jižní část Belgie). Je však opatrný, protože stále existuje možnost, i když malá, že se virus může znovu objevit.
Céline Tellier, valonská ministryně životního prostředí, lesnictví, venkova a dobrých životních podmínek zvířat, v rozhovoru pro tiskovou agenturu ANP uvedla: „Dostáváme pozitivní signály naznačující, že krize AMP skončila." AMP vstoupil do belgické provincie Lucemburk v září 2018. Obětí virové choroby bylo celkem 833 divočáků. Žádný chov prasat v Belgii nebyl virem zasažen.

Podle pigprogress.net, 29. 4. 2020

Zdroj grafu OIE

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot