Belgie: 457 uhynulých divočáků, masný průmysl v krizi

Problémy s africkým morem prasat nejsou v jižní Belgii zdaleka u konce. V 1. únorovém týdnu ohlásila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) více než 50 nových infikovaných kadáverů prasat divokých. Na nákazu se připravují i v Německu. Evropská komise chce nechat zbudovat ploty kolem všech chovů domácích prasat.

V období od 29. ledna do 7. února bylo prohlášeno za pozitivní na virus AMP celkem 52 kadáverů. Většina zvířat, která byla nalezena v ohnisku nákazy v provincii Lucemburk v jižní Belgii, uhynula podle nejnovější zprávy OIE na následky nakažení virem AMP.

AMP poblíž Orsinfaingu
Znepokojivé bylo nalezení dvou případů AMP u divokých prasat, která byla zastřelena blízko obce Orsinfaing. Zvířata byla ulovena asi 3,5 km severně od posledního známého výskytu AMP a blízko hranice ohniska nákazy.
Místní média navíc hlásí pozitivní případ AMP u divočáka u Mussy-la-Ville, který je vzdálen 2 km od francouzské hranice. Tento případ však OIE zatím nepotvrdila.

Obchod s vepřovým masem prochází krizí
Denis Ducarme, belgický ministr zemědělství, uvedl, že obchod s vepřovým masem je v důsledku propuknutí AMP v krizi. Přestože nebyla nakažena žádná domácí prasata, přítomnost viru ovlivnila ceny vepřového masa: od září se snížily o 20 %.

Po uznání krize může ministr uplatnit několik politických opatření, jako je dočasná daňová úleva, nebo dokonce osvobození od daní. Dále se ministr rozhodl zmírnit pravidla pro přepravu prasat.

Vedle chovu prasat se nepříznivý dopad výskytu AMP projevuje i v oblasti dřevařského průmyslu a cestovního ruchu.

ODKAZ: Z přenosu viru AMP do Belgie byli obviněni myslivci

Německo: Strach z výskytu AMP
V Německu nebyl dosud žádný případ výskytu AMP ohlášen. Němci už však mají připravený plán pro případ, že by se nákaza objevila. Pro zemi má chov domácích prasat velký význam – přímo či nepřímo zaměstnává 150 000 lidí.
V případě výskytu ohnisek se budou v Německu řídit českým příkladem – to znamená, že v ohnisku se nebude lovit, naopak kolem něj vznikne zóna intenzivního lovu.

Ploty kolem všech prasečích farem
Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (DG-Sante) Evropské komise by v ideálním případě chtělo zavést novou legislativu, která přiměje všechna hospodářství s chovem prasat v rámci EU, aby měla kolem svého areálu plot.

Rozdílnost názorů různých členských států v rámci EU je však jediným důvodem, proč neexistují žádné předpisy, jak řekl Francesco Berlingieri, DG-Santé, na sympóziu o AMP, který se nedávno konal v Německu.


Podle www.pigprogress.net, 12. 2. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot