AMP v Itálii: infikovaný divočák na předměstí Říma

Na předměstí hlavního města Itálie bylo 4. května t. r. nalezeno prase divoké, u něhož byl prokázán virus afrického moru prasat (AMP). Jde o novou oblast výskytu nákazy a nejspíš i kapitolu v jejím šíření v Itálii.

V parku spadajícího do římské aglomerace, 5 km severně od vnitřního města a Vatikánu, se pohyboval divočák, podle zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) v „pre-agonickém stavu", který byl utracen a následně u něho byl prokázán AMP.
Místo nového nálezu leží 400 km vzdušnou čarou od oblasti zasažené morem na severu Itálie u Janova, kam byl virus zavlečen letos v lednu. Do začátku května tam bylo evidováno 113 infikovaných kusů černé zvěře.
Předpokládá se, že k Římu byl AMP přenesen člověkem. Podle toho, jak nákaza probíhá v jiných částech Evropy, je pravděpodobný vznik nového ohniska a přibývání dalších nálezů divočáků pozitivních na AMP.


Podle www.pigprogress.net, 6. 5. 2022, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot