AMP se v Německu opět o něco přiblížil k české hranici

Po týdnech relativního klidu, kdy se v Sasku nákaza africkým morem prasat (AMP) držela v obou oblastech výskytu (Zhořelec, Drážďany) na území první ochranné zóny, je hlášen nález divočáka pozitivního na AMP z oblasti Zhořelce mimo první zónu jižním směrem – ve druhé zóně, již pouze přibližně 14 km vzdušnou čarou od státní hranice s Českou republikou (Šluknovský výběžek, Ústecký kraj).

Místo nálezu leží v lesním komplexu mezi obcemi Bertheldorf a Herwigsdorf a městem Bernstadt auf dem Eigen. Lze předpokládat, že jde o přirozené šíření nákazy ze zasažené oblasti u Zhořelce. Taktéž od státní hranice ve Frýdlantském výběžku (Liberecký kraj) je to již jen kousek – asi 17 km.
Redakce

Mapa: www.sms.sachsen.de

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot