AMP: Belgie hlásí 400+ infikovaných divočáků, Francie posiluje ochranná opatření

Počet prasat divokých nakažených virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v Belgii na 405. Žádní pozitivní divočáci nebyli nalezeni mimo stanovené zóny na jihu Belgie. Ve Francii, na hranici s Belgií, vznikla „bílá zóna“, kde mají být vystříleni všichni divočáci.

Nejnovější statistiky Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) uvádí 13 případů nakažených divočáků v týdnu od 13. ledna: nalezeno bylo 11 uhynulých divočáků, dva byli uloveni.
Jak je vidět na mapě, všechny pozitivní kusy pocházely z nárazníkové oblasti a ohniska („kernel a buffer zone" - tmavě červená oblast) na jihu Belgie. V průběhu ledna bylo potvrzeno 113 pozitivních případů, což je nejvíce od října 2018. V říjnu to bylo 139 nakažených divočáků.


Prevence proti šíření AMP ve Francii
Ve Francii zesilují ochranná opatření, která mají zabránit vniknutí viru AMP na území státu. V lednu vznikla tzv. „bílá zóna" na francouzské straně hranice, kde mají být vystříleni všichni dovočáci. Cílem je v bílé zóně preventivně vylovit veškerou černou zvěř, aby nemohlo dojít k přenosu viru ze zvířat na belgické straně hranice.
Podle francouzského ministra zemědělství Didiera Guillauma žije v této oblasti 500 až 600 divočáků. Jejich vystřílení má trvat přibližně 2-3 týdny. Myšlenkou je vytvořit zónu bez černé zvěře, která bude obklopena 1,5m vysokým oplocením. Kromě toho se na hranicích vytvoří zhruba 100 kilometrů dlouhý plot. Náklady vyšplhají na několik milionů eur.
Jako logistická podpora bude lovcům sloužit 40 vojáků francouzské armády.

mapa AMP Belgie Francie Lucembursko
mapa:
tmavě červená plocha – ohnisko a nárazníková zóna v Belgii („kernel and buffer zone")
světle červená – oblasti se zvýšeným rizikem v Belgii („vigilance a reinforsed zone")
zelená čára – plot ve Francii
tmavě modrá – bílá zóna ve Francii („white zone")
světle modrá – oblasti se zvýšeným rizikem ve Francii („observation zone")

Počet ulovených divočáků
Intenzivní lov probíhal v bílé zóně již během posledního lednového víkendu. Podle webové stránky France Bleu bylo v období od 21. ledna do 4. února zastřeleno 167 divokých prasat.


ODKAZ: V Dánsku staví na obranu proti AMP plot


Evropská komise: Spolupráce v boji proti AMP
Evropská komise (EK) vyzvala ke spolupráci v boji proti AMP na setkání organizovaném EK a FACE. Dále byla zdůrazněna kombinovaná strategie: ohnisko (kernel zone), kde byl zjištěn výskyt AMP, bude systematicky monitorováno. Mimo ohnisko by měl probíhat intenzivní lov. V obou oblastech musí být okamžitě odstraněny uhynulé kusy.
Podle www.pigprogress.net, 5. 2. 2019
Zdroj mapy www.pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot