AMP: Belgie hlásí 400+ infikovaných divočáků, Francie posiluje ochranná opatření

Počet prasat divokých nakažených virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v Belgii na 405. Žádní pozitivní divočáci nebyli nalezeni mimo stanovené zóny na jihu Belgie. Ve Francii, na hranici s Belgií, vznikla „bílá zóna“, kde mají být vystříleni všichni divočáci.

Nejnovější statistiky Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) uvádí 13 případů nakažených divočáků v týdnu od 13. ledna: nalezeno bylo 11 uhynulých divočáků, dva byli uloveni.
Jak je vidět na mapě, všechny pozitivní kusy pocházely z nárazníkové oblasti a ohniska („kernel a buffer zone" - tmavě červená oblast) na jihu Belgie. V průběhu ledna bylo potvrzeno 113 pozitivních případů, což je nejvíce od října 2018. V říjnu to bylo 139 nakažených divočáků.


Prevence proti šíření AMP ve Francii
Ve Francii zesilují ochranná opatření, která mají zabránit vniknutí viru AMP na území státu. V lednu vznikla tzv. „bílá zóna" na francouzské straně hranice, kde mají být vystříleni všichni dovočáci. Cílem je v bílé zóně preventivně vylovit veškerou černou zvěř, aby nemohlo dojít k přenosu viru ze zvířat na belgické straně hranice.
Podle francouzského ministra zemědělství Didiera Guillauma žije v této oblasti 500 až 600 divočáků. Jejich vystřílení má trvat přibližně 2-3 týdny. Myšlenkou je vytvořit zónu bez černé zvěře, která bude obklopena 1,5m vysokým oplocením. Kromě toho se na hranicích vytvoří zhruba 100 kilometrů dlouhý plot. Náklady vyšplhají na několik milionů eur.
Jako logistická podpora bude lovcům sloužit 40 vojáků francouzské armády.

mapa AMP Belgie Francie Lucembursko
mapa:
tmavě červená plocha – ohnisko a nárazníková zóna v Belgii („kernel and buffer zone")
světle červená – oblasti se zvýšeným rizikem v Belgii („vigilance a reinforsed zone")
zelená čára – plot ve Francii
tmavě modrá – bílá zóna ve Francii („white zone")
světle modrá – oblasti se zvýšeným rizikem ve Francii („observation zone")

Počet ulovených divočáků
Intenzivní lov probíhal v bílé zóně již během posledního lednového víkendu. Podle webové stránky France Bleu bylo v období od 21. ledna do 4. února zastřeleno 167 divokých prasat.


ODKAZ: V Dánsku staví na obranu proti AMP plot


Evropská komise: Spolupráce v boji proti AMP
Evropská komise (EK) vyzvala ke spolupráci v boji proti AMP na setkání organizovaném EK a FACE. Dále byla zdůrazněna kombinovaná strategie: ohnisko (kernel zone), kde byl zjištěn výskyt AMP, bude systematicky monitorováno. Mimo ohnisko by měl probíhat intenzivní lov. V obou oblastech musí být okamžitě odstraněny uhynulé kusy.
Podle www.pigprogress.net, 5. 2. 2019
Zdroj mapy www.pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot