Aktuálně o AMP v sasko-českém a polsko-českém příhraničí

Svět myslivosti nadále pozorně sleduje vývoj situace s africkým morem prasat (AMP) v Sasku a na jihozápadě Polska, odkud aktuálně hrozí největší nebezpečí jeho přirozeného zavlečení do České republiky. Během uplynulého měsíce (k 7. březnu) došlo k dalšímu posunutí nákazy ke státní hranici s Českem.

V Sasku přibývá divočáků pozitivních na AMP jak v ohnisku nad Drážďany, tak jižně od Zhořelce. Jde o nálezy v jádrových zónách a opět o něco blíže k České republice – aktuálně asi 10 km vzdušnou čarou od Frýdlantského výběžku a 11 km od Šluknovského výběžku.
Co se týče Polska, tam se nový nález, který by přiblížil nákazu k našim hranicím, od minulého měsíce neobjevil. Stále tedy platí, že místo nejbližšího nálezu leží asi 9 km vzdušnou čarou od Frýdlantského výběžku.
Na Slovensku se nákaza nadále drží ve střední a východní části země.
Zpracováno podle www.sms.sachsen.de, www.wetgow.gov.pl a www.svps.sk, 7. 3. 2022.

Mapa www.sms.sachsen.de

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot