Africký mor prasat na východě Německa se dál šíří

Při vyhledávání kadaverů černé zvěře pomocí dronů byla o uplynulém víkendu v severním ohnisku afrického moru prasat na východě Německa objevena na ostrově Küstrin-Kietz v řece Odře asi třicetičlenná tlupa nakažených divočáků. Někteří již byli uhynulí, další ještě žili.

Ostrov Küstrin-Kietz vystupuje z Odry v místech, kde řeka tvoří státní hranici s Polskem. Oblast leží v okrese Märkisch Oderland v Braniborsku, kde byl 30. září potvrzen AMP u uloveného divočáka. Jde o oblast vzdálenou asi 70 km na sever od oblasti v okresech Spree-Neisse a Oder-Spree, kde vzniklo počátkem září první ohnisko AMP.

Tlupa divočáků na ostrově Küstrin-Kietz byla nalezena v sobotu 10. října při pročesávání oblasti v rámci vyhledávání kadáverů, do něhož bylo zapojeno okolo 300 osob a využity čtyři drony, některé s termokamerami. Celkově bylo v oblasti prozkoumáno území o rozloze asi 45 km2, ato včetně vodních ploch

Nalezeným divočákům na ostrově Küstrin-Kietz byla předložena kukuřice, aby neměli důvod lokalitu opustit. Počítá se s oplocením ostrova, aby se nakažená zvířata nemohla odejít a nákaza se nešířila dál. O ulovení se neuvažuje, aby nedošlo k rozehnání zvěře. Další opatření se připravují.

K 12. říjnu 2020 byl na východě Německa u hranic s Polskem potvrzen AMP u celkem 65 divočáků, z nichž 63 pochází z jižní oblasti a dva ze severní oblasti (divočáci z ostrova Küstrin-Kietz dosud nebyli započítáni).

Video zachycující nález uhynulých a hynoucích divočáků.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot