Čína kvůli africkému moru zabila 38.000 prasat (ČTK)

Peking 2. září - Čína do 1. září utratila kvůli výskytu afrického moru prasat více než 38.000 zvířat. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství. Čína, kde vepřové maso patří mezi základní potraviny, v jednom měsíci objevila pět případů prasečího moru v pěti různých provinciích. To přimělo úřady k utracení zvířat na farmách s cílem zabránit šíření nemoci.

Ministerstvo tento týden varovalo, že nemůže vyloučit možnost dalšího výskytu onemocnění. Čína má největší chov prasat na světě, uvedla agentura Reuters.

Nemoc se šíří i v Evropě, kde je zasaženo osm zemí ve východní Evropě, včetně České republiky, a Rusko. Podle vědců byl zřejmě virus prasečího moru zanesen do Číny převážením zvířat z Ruska.

Zhruba před rokem africký mor prasat zaznamenali veterináři na Zlínsku. Od té doby nemoc potvrdili u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. Od letošního dubna se zde však žádný nový případ neobjevil.

V Evropě bylo do konce srpna nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců v domácích chovech. To představuje nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem.

Africký mor prasat je smrtelnou nemocí, která ale není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka. Na nemoc neexistuje protilátka, nastoupit proto musejí klasické metody potírání nákazy, jako je vytyčování nepřístupných oblastí, vybíjení nakažených chovů a cílený lov divokých prasat.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot