Z přenosu viru AMP do Belgie byli obviněni myslivci

Okresní soud belgické provincie Lucemburk zadržel čtyři myslivce a jednoho člena myslivecké stráže z oblasti Etalle, kde byl v září potvrzen africký mor prasat (AMP). Jsou podezřelí, že dovezli divoká prasata z východoevropských zemí, včetně Polska, za účelem oživení soukromých honiteb. Dva myslivci byli později propuštěni.

Ve spolupráci s Národní referenční laboratoří v Bruselu se podařilo dokázat, že za vniknutím viru AMP do Belgie stojí nedovolený dovoz divočáků z východní Evropy.
Podle regionálních belgických médií mohli podezřelí myslivci působit jako zprostředkovatelé mezi „dodavateli divočáků" z východních zemí a organizátory naháněk v Belgii. Dovezená zvířata mohla být nakažena virem AMP, a zavléct ho tak do země.
V rámci vyšetřování byly provedeny domovní prohlídky. Zatčeny byly celkem čtyři osoby a také 63letý člen myslivecké stráže. Ten vyšetřujícímu soudci přiznal, že již v červnu 2018 nalezl v regionu Buzenol neobvyklé množství kadaverů, ale nijak na to nereagoval. To je pravděpodobně hlavní důvod, proč na něj byl vydán zatykač.
„Kdyby reagoval dřív, mohli bychom si mnohem rychleji uvědomit nebezpečí prasečího moru a postupovat podle toho," uvedl dobře informovaný zdroj. „Věděl to, ale nic neřekl."
Dva myslivci byli zatčeni. Člen myslivecké stráže zůstane ve vazbě nejméně po dobu jednoho měsíce a bude dále vyslýchán.
Podle wildbeimwild.com, 12. 2. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot