Výzkum: Divočáci mohou získat imunitu proti AMP vakcínou v potravě

Prasata divoká můžou být imunizována proti africkému moru prasat (AMP) novou vakcínou dodanou zvěři v potravě. Vyplývá to ze španělského výzkumu, jehož výsledky publikoval vědecký časopis Frontiers in Veterinary Science. Musí však proběhnout další studie, než bude možné vakcínu prakticky využívat.

Je to první zpráva slibné inokulace proti viru. Studie také přináší důkazy o tom, že imunita může být přenesena kontaktem s imunizovanými jedinci. Je však třeba provést další studie, aby bylo možné přesně zjistit, jak k tomu dochází. Zatím také není ověřena bezpečnost opakovaného podávání.
Dr. Jose Angel Barasona, výzkumný pracovník ve španělském centru Visavet Health Surveillance Center, v tiskové zprávě prohlásil: „AMP má obrovský vliv na prasečí průmysl. Naše studie demonstruje účinnost první orální vakcíny proti této chorobě na praseti divokém. Celkově jsme prokázali, že orální imunizace divočáků zajistila 92% ochranu před vysoce patogenním kmenem AMP, který v současné době cirkuluje v Asii a Evropě."

Sérum z uloveného divočáka pomohlo získat živou vakcínu
Dr. Barasona řekl: „Význam očkování prasat divokých byl prokázán v průběhu roku 2000, kdy klasický mor prasat zasáhl různé evropské země a perorální vakcína byla použita ke snížení výskytu infekce u divokých populací v Německu."
Komplexní povaha viru AMP, mezery ve znalostech týkajících se infekce a imunity, stejně jako technické obtíže, brání vývoji vakcíny. V roce 2017 však došlo k průlomu díky divočákovi v Lotyšsku.
„Sérum z prasete divokého uloveného v Rietumpieriga v Lotyšsku bylo potvrzeno jako pozitivní na virus AMP v referenční laboratoři EU v Madridu ve Španělsku. Jednalo se o slabě virulentní kmen onemocnění, který nám umožnil produkovat živou vakcínu. Když jsme v laboratořích s tímto živým kmenem inokulovali divočáky, nevykazovali žádné příznaky onemocnění, ale produkovali protilátky proti viru, což jim nakonec poskytlo ochranu před nebezpečnější formou."

Imunitu lze předat prostřednictvím kontaktu
Při testování účinnosti proti jednomu z nejnebezpečnějších kmenů AMP byla prokázána další schopnost imunizace jiných divokých prasat prostřednictvím kontaktu s perorálně očkovanými zvířaty.
„'Předávání' vakcíny by mohlo přispět k posílení pokrytí očkováním, což by snížilo potřebu nákladné výroby a rozsáhlé podávání vakcíny v terénu," vysvětluje Dr. Barasona.
Vakcína, která by byla podána zvěři v návnadě, představuje značný pokrok v kontrole AMP ve volné přírodě a následně i mezi domácími zvířaty a zvěří. Dr. Barasona však upozornil, že je zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné jej široce používat.

Zmírnění nekontrolovaného šíření AMP
„Pokud se podaří stanovit bezpečnost vakcíny, může to pomoci zmírnit nekontrolované šíření afrického moru prasat v Evropě a Asii. Budoucí studie by měly zkoumat bezpečnost vakcíny po opakovaném podání, proces ‚předávání' imunity a jeho genetickou stabilitu během přechodu z jednoho zvířete na druhé," uzavřel vědec.
Podle pigprogress.net, 10. 5. 2019
Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot