Vývoj nákazové situace AMP v Rumunsku

Od 1. ledna do 10. srpna t. r. bylo v Rumunsku potvrzeno 645 ohnisek afrického moru prasat (AMP) u domácích prasat (640 u zvířat v soukromých „drobnochovech“, jeden případ v zemědělském hospodářství a čtyři na komerčních farmách a jatkách patřících komerčním farmám). Ve stejném období byla nákaza zjištěna také u 30 prasat divokých.

AMP se v Rumunsku šíří ve dvou oblastech s různou dynamikou (mapa). Na severozápadě státu onemocnění postupuje pomalu, je evidováno 35 ohnisek v chovech domácích prasat a bylo nalezeno 13 divočáků, u nichž byl prokázán AMP. Na jihovýchodě Rumunska má nákazová situace naopak podstatně dramatičtější průběh, ohnisek v chovech domácích prasat bylo k uvedenému datu 610 a divočáků s pozitivním nálezem na AMP 17.
Podle www.ansvsa.ro, 10. 8. 2018

Redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot