Výstavba plotu v Dánsku začala

Na hranici mezi Dánskem a Německem se buduje plot. Má zabránit šíření afrického moru prasat do země.

Dánsko zahájí výstavbu kontroverzního plotu proti divočákům na hranici s Německem na začátku tohoto týdne. První sloupek bude ukotven v pondělí ráno v 10 hodin v Pattburgu, jen 15 kilometrů západně od Flensburgu, řekl příslušný dánský úřad. V průběhu roku bude dokončen 70 kilometrů dlouhý a 1,5 metru vysoký plot, pokrývající celou pevninskou hranici mezi oběma zeměmi. Dánové tím chtějí zabránit rozšíření AMP do jejich země. Onemocnění v současné době probíhá ve východní Evropě, v září se objevily případy v Belgii. Německo bylo dosud ušetřeno.


Chrání chovy prasat
Dánská vláda chce využít stavbu na ochranu chovů domácích prasat, což je pro zemi nesmírně důležité. Pokud by se nákaza přenesla do dánských chovů, musel by být podle informací dánské vlády přerušen veškerý vývoz do zemí, které nejsou členy EU. Cílem hraničního plotu je proto zabránit migraci divočáků z Německa do Dánska.
V posledních měsících se však objevily i pochybnosti o správnosti opatření. Aktivisté na ochranu práv zvířat se obávají, že plot může narušit i přirozený pohyb vlků, vyder a šakalů v jejich přirozeném životním prostoru.
Podle jagderleben.de, 25. 1. 2019
Ilustrační fotografie Pixabay.com

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot