Vojáci v Belgii podezřelí z přenosu AMP

Belgičtí vojáci, kteří se účastnili vojenských cvičení v pobaltských zemích, jsou podezřelí z přenosu AMP do Belgie.

Podle serveru agrarheute.com přenesli virus do belgické provincie Lucembursko pravděpodobně vojáci, kteří se podíleli na vojenských cvičeních v pobaltských státech.
Ve stejnou dobu byli v téže oblasti na cvičení také vojáci z Polska a České republiky. V obou zemích se virus AMP vyskytuje. Nelze proto vyloučit, že vojáci přenesli po návratu domů virus do Belgie.
O vojenských cvičeních belgických vojáků a možné souvislosti s vypuknutím AMP původně informoval belgický veřejnoprávní rozhlas. Informace byly nyní potvrzeny belgickým ministerstvem obrany.


Podle jagderleben.de, 9. 10. 2018

Ilustrační obrázek Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot