Virus AMP může být přenášen v krmivu z Číny

Vědci v USA varují, že virus afrického moru prasat (AMP) může být do Spojených států přenášen v krmivu pro prasata, které je dováženo z Číny. Navrhují doplnit krmivo látkami, které virus zabijí, nebo využívat bezpečnější krmné směsi.

Dr. Dave Pyburn z vědeckého ústavu v Iowě, USA, poskytl aktuální informace o riziku přenosu viru AMP z Asie do Spojených států.
„Když se podíváme na Čínu, vidíme, že AMP je rozšířen téměř po celé zemi, včetně jižní části, kde chovají většinu prasat domácích – více než polovina prasat na světě je chována v Číně," řekl Dr. Pyburn.
Vědec poznamenal, že existují rizikové materiály, v kterých by mohl být virus AMP přenášen z Číny do USA. K nejrizikovějším patří krmiva a jejich složky, které jsou v Číně nakupovány.
„Jsme znepokojeni tím, že bychom mohli infikovaná krmiva předložit našim zvířatům," vysvětloval doktor Pyburn.
„Existuje mnoho aminokyselin, vitamínů a minerálů, které pocházejí z Číny," řekl. „Některé z nich můžeme vyrábět v USA, ale pro některé nemáme v tuto chvíli kapacity, takže je musíme objednat z Číny. Jsou potřebné pro výživu našich prasat."
„Abychom zmírnili riziko nákazy, můžeme krmiva doplnit složkami, které virus zabijí, ale měli bychom vyzkoušet i jiné způsoby nebo použít bezpečnější krmné suroviny."
Podle thepigsite.com, 28. 2. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot