Veterináři zrušili zákaz vstupu do lesů a polí v okolí Zlína

Veterináři dnes zrušili zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty v okolí Zlína, který vyhlásili loni kvůli nebezpečí rozšíření nákazy afrického moru prasat. Zároveň skončilo vymezení takzvané vysoce rizikové oblasti o rozloze necelých 90 kilometrů čtverečních východně od krajského města, kde zmiňovaný zákaz platil. Vyplývá to z nových mimořádných veterinárních opatření, které Státní veterinární správa uveřejnila na své úřední desce.

Změny podle veterinářů reagují na zlepšující se situaci u afrického moru prasat v České republice. Od posledních nálezů uhynulých nakažených prasat totiž uplynulo více než sedm měsíců. Všechny pocházely z dříve vymezené vysoce rizikové oblasti, kterou nadále z podstatné části lemují pachové ohradníky. Ostatní mimořádná veterinární opatření však zůstávají nadále v platnosti.
Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda lze v současné době říci, že se podařilo nákazu afrického moru prasat v České republice zdolat. „Proto postupně přistupujeme k rušení zavedených opatření a zákazů," uvedl dnes v tiskové zprávě Semerád.
Zrušením vysoce rizikové oblasti přestal platit i zákaz společného lovu veškeré zvěře. Režim pro myslivce se nyní sjednotí v celé takzvané zamořené oblasti, tedy v okrese Zlín. Nově v ní bude platit pouze zákaz společného lovu spárkaté zvěře, což znamená, že myslivci mohou společně lovit drobnou zvěř. V nejbližších týdnech hodlají veterináři představit časový harmonogram postupného zmírňování dalších veterinárních opatření zavedených v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku.
Už na začátku října zrušila SVS povinnost udržovat funkčnost elektrických ohradníků, které lemovaly část vysoce rizikové oblasti. Zlínský kraj je následně do konce října nechal odinstalovat. Migraci divokých prasat však na Zlínsku nadále omezují pachové ohradníky, u kterých myslivci průběžně obměňují účinnou látku.
Podle ČTK, 26. 11. 2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot