Ve Zlínském kraji je kvůli AMP od 31. července vyhlášen stav nebezpečí

Zlínský hejtman Jiří Čunek vyhlásil v kraji kvůli africkému moru stav nebezpečí. Opatření zatím potrvá do 29. srpna. Má zabránit divočákům, aby se dostali z ohniska nákazy u Zlína.

„Opatření nabývá platnosti 31. 7. 2017 ve 13 hodin. Je to rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí, který jsem vyhlásil v souladu se zákonem, a to kvůli rozšíření afrického moru prasat," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Tento stav nebezpečí bude trvat od 31. 7. 2017  do 29. srpna. Dále už bude podléhat rozhodnutí vlády," doplnil.

V rámci vyhlášeného stavu nebezpečí postaví stát kolem ohroženého území elektrický ohradník kombinovaný s pachovým ohradníkem. Začátek stavby zřejmě bude muset investovat kraj, Jiří Čunek ale očekává, že náklady související s opatřeními ponese stát.

Platí také zákaz vstupu do určených míst s domácími zvířaty. „Lidé kvůli sběru lesních plodin mohou do tohoto území vstupovat. Státní veterinární správa je přesvědčena, že ohrožení přenosu tohoto viru z člověka, který se pohybuje v lese, do jiných míst není příliš velké," popsal zlínský hejtman.

„Daleko větším ohrožení je, když člověk do lesa vstoupí se zvířaty, především se psy, kteří i když jsou na vodítku, mohou vyplašit prasata, která mohou proniknout mimo území, kde je vyhlášen stav nebezpečí," dodal zlínský hejtman.

Mimořádný stav má umožnit zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali z ohniska nákazy. „Zásadní věcí je udržet nakažená prasata v nakaženém území a nepustit tam žádná jiná," řekl Čunek.

Probíhá také odstřel ve všech sousedních územích tak, aby se maximálně snížil počet prasat a aby se maximálně snížila pravděpodobnost přenosu nákazy někam jinam," podotkl.

Kompletní text rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí naleznete zde.

Reportáž pořadu Události ČT věnovaná AMP zde

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle ČRo a ČTK (31. 7. 2017)
dot