V severních Čechách bude kvůli AMP vymezena oblast s intenzivním lovem černé zvěře

(Aktualizováno) Od pondělí 16. listopadu 2020 vstoupí v účinnost nařízení Státní veterinární správy (SVS) o mimořádných veterinárních opatřeních, kterými bude vymezena oblast s intenzivním lovem prasat divokých v Libereckém a Ústeckém kraji. SVS tím reaguje na nepříznivý vývoj nákazové situace africkým morem prasat (AMP) v německo-polském pohraničí, jen několik desítek kilometrů od hranic s Českou republikou.

Informaci o zmíněných mimořádných veterinárních opatřeních rozeslala dne 11. listopadu Krajská veterinární správa SVS pro Ústecký kraj okresním mysliveckým spolkům, jejichž území budou spadat do oblasti s intenzivním lovem černé zvěře. Jde o oblast ohraničenou na severu státní hranicí s Německem a Polskem, dále na západě silnicí č. 62 od Hřenska k Děčínu, dále silnicí č. 13 nebo E442 od Děčína přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce, dále silnicí č. 14 do Tanvaldu a dále po silnici č. 10 do Harrachova po státní hranici s Polskem (viz mapu). Rozloha oblasti s intenzivním lovem činí bezmála 1500 km².

Z nařízení budou vyplývat, mimo jiné, i tyto povinnosti pro uživatele honiteb:

- v oblasti s intenzivním lovem bude povinnost každého uloveného divočáka ovzorkovat – odebrat barvu a spolu se vzorkem na trichinu odevzdat k vyšetření i na AMP. Bude se vyplácet zástřelné 2000 Kč za kus ulovené černé zvěře;

- v oblasti se zvyšuje nálezné za odevzdaný kadáver divočáka z 2000 Kč na 3000 Kč. Všechny kadávery divočáků z pásma s intenzivním lovem by měly být likvidovány přes Státní veterinární ústav (do hmotnosti 15 kg) nebo asanační podnik (ostatní).

„Nákazová situace v okolních zemích se zhoršuje, a je tedy otázkou času, kdy se AMP znovu objeví na našem území. Pokud jde o populaci prasat divokých v našich rizikových oblastech, chceme myslivce motivovat, aby ji co nejvíce snížili. Proto jsme se dohodli na oblasti s intenzivním lovem divočáků a také na nově zavedeném zástřelném. Současně jsme v této oblasti zvýšili nálezné za uhynulé nebo sražené divočáky," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Veřejnost by měla při nalezení uhynulého prasete divokého neprodleně informovat příslušného uživatele honitby nebo obecní úřad. Kadáveru by se také neměla dotýkat a jakkoliv s ním manipulovat, vhodné je zaznamenat jeho přesnou polohu, případně si ji vyfotografovat pro snazší dohledání myslivci.

„Státní veterinární správa má zpracovaný plán zavádění veterinárních opatření pro případ zvyšujícího se rizika nebo samotného znovuzavlečení AMP do ČR. Už v minulosti při likvidaci AMP na Zlínsku se jako velmi efektivní ukázala kombinace intenzivního odlovu divočáků a neprodleného odklízení uhynulých těl s použitím pachových a elektrických ohradníků. Samozřejmostí je přísné dodržování pravidel biologické bezpečnosti jak při lovu, tak v chovech prasat domácích," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Redakce

Aktualizováno 12. 11. 2020 ve 12 hod.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot