V ruských obchodech prodávali párky s genomem AMP

Párky značky Buterbrodnaya obsahující genom afrického moru prasat (AMP) byly nalezeny ve 136 obchodech v pěti ruských regionech. Na webových stránkách to uvedla ruská veterinární správa Rosselhoznadzor. Nalezení genomu viru však nutně neznamená, že produkty obsahují živý virus. Zároveň dosud není jisté, zda zpracované vepřové výrobky obsahující genom AMP mohou vyvolat chorobu u živých prasat.

DNA viru byla detekována také v surovinách použitých k výrobě uzenin, dodal Rosselhoznadzor. Jak se virus dostal do dodavatelského řetězce, není jasné. Společnost, která maso zpracovává a vypustila na trh vepřové produkty obsahující genom AMP, totiž získává suroviny výhradně z farem, kde nebyla nahlášena ohniska AMP.

Většina infikovaných produktů se pravděpodobně dostala k zákazníkům
Všechny produkty obsahující DNA viru prošly veterinárními a hygienickými kontrolami a získaly elektronické veterinární osvědčení. Většina potenciálně nebezpečných produktů však byla v době odhalení již pravděpodobně rozprodána. Vláda proto zřídila horkou linku, která má pomoci ke stažení infikovaných výrobků od zákazníků.

Přítomnost genomu viru neznamená živý virus
Identifikace genomu viru nutně neznamená, že produkty obsahují živý virus. Dosud také není jasné, zda zpracované vepřové výrobky obsahující genom AMP mohou vyvolat nákazu u živých prasat.
Pro člověka nepředstavuje AMP nebezpečí, ale po konzumaci vepřového masa infikovaného AMP by se člověk mohl stát nositelem viru a infikovat porasata.

Pašování vepřového masa z ohnisek přispívá k šíření nákazy
Z různých částí Ruska přicházejí zprávy, že dochází k pašování tepelně neošetřeného vepřového masa z oblastí, kde se vyskytuje AMP. Nelegální vyvážení živých prasat i výrobků z karanténních oblastí zřejmě představuje hlavní problém, který přispívá k dalšímu šíření viru.
Podle pigprogress.net, 1. 11. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot