V Rumunsku bylo kvůli africkému moru utraceno na 400 000 prasat

V rumunských chovech bylo kvůli epidemii afrického moru prasat v poslední době utraceno kolem 400 000 vepřů. Podle bulharské rozhlasové stanice BNR to řekl Liviu Florescu, šéf oblastního veterinárního a sanitárního ředitelství v jihorumunském městě Giurgiu. Období, za něž bylo nutné uvedené množství zvířat zlikvidovat, neupřesnil.

Florescu podle BNR při návštěvě na severu Bulharska sdělil, že tato pro prasata nebezpečná choroba byla zjištěna v 15 ze 41 žup, na něž je Rumunsko administrativně rozdělené. Registrováno již bylo celkem více než 1000 ohnisek nákazy.
Jen v župě Giurgiu, která hraničí s Bulharskem, je ohnisek 21. Přitom jedno se nachází jen 30 kilometrů od bulharského města Ruse, které od rumunského území dělí jen řeka Dunaj. Na odškodnění všech domácích i hospodářských chovů bylo v Rumunsku už vyplaceno kolem 30 milionů eur (775 milionů korun).
Podle Florescua v zemi sice byla proti africkému moru prasat přijata všechna nezbytná opatření, ale šíření nákazy divokými prasaty bylo nekontrolovatelné.
Čeští veterináři kvůli šíření afrického moru prasat vyšetřují vepřové maso z Rumunska od letošního července.
Podle ČTK, 25. 10. 2018

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot