V pořadí 830. infikovaný divočák byl nalezen mimo ohnisko AMP v Belgii

Poslední uhynulý divočák infikovaný africkým morem prasat byl v Belgii nalezen asi 2 km od vnitřní ohniskové zóny. Jedná se o 830. případ mezi belgickou populací prasat divokých.

Vyplývá to z údajů poskytnutých Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) a potvrzuje to i ministerstvo zemědělství Valonska, jižní části Belgie.

Divočák uhynul před 3–6 měsíci, zůstaly jen kosti
Kosti zvířete byly nalezeny 9. prosince poblíž vesnice Assenois. Zvíře uhynulo odhadem před 3–6 měsíci. Jeho tělo bylo pravděpodobně přehlédnuto v husté vegetaci během letního pátrání. Kvůli nálezu bude vnitřní ohnisková oblast rozšířena.
Nový nález se nachází ve vnější, také oplocené zóně, která je rovněž sledována. Valonské úřady proto nejsou příliš znepokojené. V oblasti je nízká hustota divočáků a v tomto ročním období probíhá i málo lidských aktivit.

Není jasné, jak se infikovaný divočák dostal mimo ohnisko
Úřady zatím nevysvětlily, jak se infikované zvíře dostalo mimo vnitřní ohniskovou zónu. Tento poslední případ je v pořadí 830. od září 2018, kdy byl virus mezi populací prasat divokých v Lucemburku zjištěn. Kadáver byl nalezen 18 km vzdušnou čarou od hranice s Francií, 23 km od hranice s Lucemburskem a 108 km od hranice s Nizozemskem. Jedná se o nejsevernější nález v Belgii.

Francie rozšiřuje monitorovanou zónu
V důsledku zjištění rozšířila sousední Francie monitorovanou zónu. V této oblasti platí zvláštní opatření. Veškerý provoz v lesích byl zakázán, stejně jako lovecké a lesnické činnosti. Opatření se vztahují na zóny ve francouzských departementech Ardennes, Meuse a Meurthe et Moselle. Země také postavila plot o délce 132 km, aby zabránila vniknutí viru. Francie doposud žádné ohnisko AMP nenahlásila.
Podle pigprogress.net, 19. 12. 2019

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot