V pořadí 830. infikovaný divočák byl nalezen mimo ohnisko AMP v Belgii

Poslední uhynulý divočák infikovaný africkým morem prasat byl v Belgii nalezen asi 2 km od vnitřní ohniskové zóny. Jedná se o 830. případ mezi belgickou populací prasat divokých.

Vyplývá to z údajů poskytnutých Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) a potvrzuje to i ministerstvo zemědělství Valonska, jižní části Belgie.

Divočák uhynul před 3–6 měsíci, zůstaly jen kosti
Kosti zvířete byly nalezeny 9. prosince poblíž vesnice Assenois. Zvíře uhynulo odhadem před 3–6 měsíci. Jeho tělo bylo pravděpodobně přehlédnuto v husté vegetaci během letního pátrání. Kvůli nálezu bude vnitřní ohnisková oblast rozšířena.
Nový nález se nachází ve vnější, také oplocené zóně, která je rovněž sledována. Valonské úřady proto nejsou příliš znepokojené. V oblasti je nízká hustota divočáků a v tomto ročním období probíhá i málo lidských aktivit.

Není jasné, jak se infikovaný divočák dostal mimo ohnisko
Úřady zatím nevysvětlily, jak se infikované zvíře dostalo mimo vnitřní ohniskovou zónu. Tento poslední případ je v pořadí 830. od září 2018, kdy byl virus mezi populací prasat divokých v Lucemburku zjištěn. Kadáver byl nalezen 18 km vzdušnou čarou od hranice s Francií, 23 km od hranice s Lucemburskem a 108 km od hranice s Nizozemskem. Jedná se o nejsevernější nález v Belgii.

Francie rozšiřuje monitorovanou zónu
V důsledku zjištění rozšířila sousední Francie monitorovanou zónu. V této oblasti platí zvláštní opatření. Veškerý provoz v lesích byl zakázán, stejně jako lovecké a lesnické činnosti. Opatření se vztahují na zóny ve francouzských departementech Ardennes, Meuse a Meurthe et Moselle. Země také postavila plot o délce 132 km, aby zabránila vniknutí viru. Francie doposud žádné ohnisko AMP nenahlásila.
Podle pigprogress.net, 19. 12. 2019

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot