V Polsku se situace zhoršuje. V chovu 8 000 prasat vypukl africký mor prasat

V Polsku vypukl africký mor prasat (AMP) ve velkém chovu prasat domácích. Podle Nejvyššího veterinárního úřadu se závod nachází v blízkosti města Bielsk Podlaskie na východě země. S přibližně 8 000 nakaženými zvířaty je to zatím největší ohnisko AMP v Polsku. Nové případy nákazy se objevují i v populaci divočáků.

Utrácení zvířat začalo
Podle veterinářů byla ihned přijata patřičná opatření a zvířata budou utracena. Vzhledem k velikosti chovu to však bude trvat několik dní. Podle zpráv ze sdělovacích prostředků je problematické, že v nedávné době bylo mnoho zvířat z farmy prodáno jiným podnikům. V dotčených chovech by také mělo dojít k vyšetření nákazy, zvířata však zatím neprojevila známky onemocnění. Podle zdravotních předpisů by jasno měly udělat krevní testy.

Situace se zhoršuje i v populaci divočáků
Po relativně klidné fázi se epidemie v Polsku v poslední době zhoršila. V květnu bylo registrováno výrazně více nových případů AMP, v populaci prasat divokých průměrně 40 nově infikovaných kusů týdně.
Podle agrarheute.com, 31. 5. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot